Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası

YURT DIŞI ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ

Patentlerde olduğu gibi, yenilik anlamında uluslararası bir etkiye sahip olmasına karşın, hukuksal koruma etkisi ulusal olan endüstriyel tasarımlar için de, hak kayıplarının ve/veya hak ihlallerinin önüne geçmek için yurt dışında da tescil belgesi alınması gerekmektedir. Yani; her tasarım tescil edildiği ülke sınırları içinde hukuki bir koruma hakkına sahip olabilmektedir.

Yurt dışında endüstriyel tasarım tescili için geçerli, belli başlı üç yöntem vardır: Her ülkenin kendi patent ofisine başvuru(bireysel) yapmak, Avrupa ülkelerini kapsayan Topluluk Tasarımı (CD) kapsamında belge almak için Avrupa Birliği nezdinde oluşturulan ve İspanya'nın Alicante şehrinde bulunan OHIM'e (Office for the Harmonization in the Internal Market) başvuru yapmak ve üçüncüsü de Lahey (La Haye) Alaşması kapsamında başvuru yapmak.

Bireysel başvuru; her ülkede, o ülke bünyesinde faaliyet gösteren bir vekil aracılığıyla başvuru yapılarak tescil elde edilmesini ifade etmekedir. Bu uygulamada, her ülkeden bir vekil bulunması ve her ülkenin kedi yasal prosedürlerine göre hareket edilmesi ve o ülkenin dilinde başvuru yapılması gibi işleyiş bakımından zorlu bir süreç yaşanmaktadır. Ayrıca, maliyeti de oldukça yüksek olmaktadır.

Avrupa ülkelerini kapsayan Topluluk Tasarımı (CD), uygulaması tek bir başvuruyla tüm Topluluk ülkelerinde tescil olanağı sunmaktadır. Başvuru, Avrupa Birliği nezdinde oluşturulan ve İspanya'nın Alicante şehrinde bulunan OHIM'e (Office for the Harmonization in the Internal Market), herhangi bir Avrupa ülkesinde yerleşik vekil firma aracılığı ile yapılabilmektedir. Topluluk Tasarımı da, Türkiye'de olduğu gibi 5'er yıllık süreler halinde 25 yıla kadar koruma sağlamaktadır. 

Bu yöntemlerden, işletmeler için en ekonomik ve işlevsel olanı Türkiye'nin de 01 Ocak 2005 tarhinde üye olduğu Lahey (La Haye) Anlaşması çerçevesinde başvuru yapılmasıdır. Bu sistem, tek bir başvuru ile üye ülkeler arasından seçilen birden fazla ülkede tescil imkânı vermektedir. Ancak, Türkiye, bu anlaşmanın 1999 Cenevre Metni'ne taraf olduğu için sınırlı sayıda ülkeye başvuru yapılabilmektedir. Üye ülkelerden bir veya birkaç tanesine ya da tamamına başvuru yapılabilmektedir. Ancak, Afrika Fikri Mülkiyet Organizasyonu ve Avrupa Topluluğu gibi organizasyonların seçilmesi durumunda, organizasyona üye olan ve ayrıca sisteme de dahil olan ülkelerin ayrıca seçilmesi gerekmemektedir. Tescil talep edilebilecek ülkeler ve organizasyonlar şunlardır:

  • Avrupa Topluluğu Ülkeleri: Almanya, İngiltere, İrlanda, Fransa, İtalya, Yunanistan, İspanya, Portekiz, İsveç, Danimarka, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Avusturya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Güney Kıbrıs, Polonya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Slovakya, Slovenya, Bulgaristan, Romanya.
  • Afrika Fikri Haklar Organizasyonu Ülkeleri: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Merkezi Afrika Cumhuriyeti, Çat, Kongo, Ekvator Ginesi, Gabon, Gine, Gine Bissau, Fildişi Sahili(Ivory Coast), Mali, Moritanya, Nijer, Senegal, Togo.
  • Lahey (La Haye) Alaşması'na Üyeliği Bulunan Ülkeler / Bölgeler: Arnavutluk, Ermenistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Botswana, İsviçre, Danimarka, Estonya, Mısır, Avrupa Topluluğu, İspanya, Fransa, Gürcistan, Gana, Hırvatistan, Macaristan, İzlanda, Kırgızistan, Lihtenştayn, Letonya, Litvanya, Moldova, Makedonya, Moğolistan, Namibya, Afrika Fikri Haklar Organizasyonu, Umman, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Sao Tome and Principe, Suriye, Türkiye, Ukrayna. 

*** Toplamda 66 ülke (Topluluklara ve Organizasyonlara dahil olan ülkeler birer kez sayılmıştır!).

Bilge Patent Ltd. olarak müşterilerimize yurt dışı tescili konusunda da, uzman ve deneyimli personeliyle, müşteri odaklı bir hizmet anlayışı içinde hizmet vermekteyiz.

ENDÜSTRİYEL TASARIM
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
    HİZMETLERİMİZ

FİKRİ ve SINAİ HAKLAR

    Marka
    Patent / Faydalı Model
    Endüstriyel Tasarım
      Genel Bilgiler
      Neden Tasarım Tescili ?!
      Tescil Süreci
      Tescilden Sonra
      Yurt Dışı Tescil
      Diğer Tasarım Hizmetlerimiz
    Coğrafi İşaret
    Entegre Devre Topoğrafy.


HUKUK

    Sınai Haklarda Hukuk
    Örnek Yargı Kararları
   

KALİTE GELİŞTİRME

    ISO 9000
    ISO 14001
    ISO 22000 HACCP
    OHSAS 18001


DİĞER HİZMETLERİMİZ

    Barkod
    Garanti Belgesi
   


Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr