Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası

NEDEN PATENT ve/veya FAYDALI MODEL TESCİLİ ?!

İnsan ihtiyaçları ve paralelinde talepleri sınırsızdır. Halihazırda, dünya üzeride geliştirilen her şeyin temelinde insan ihitiyaçları yatmaktadır. Ancak, günümüzde, yalnızca insanların ihtiyaçlarını karşılamak yeterli olmamaktadır. Artık, tercih edilebilir lmak için, insanların ihityaçlarını, onlara en iyi faydayı sağlayacak şekilde karşılamak; yani, daha iyi yaşam koşulları sağlamak gerekmektedir. Bunu, gerçekleştirebilmenin tek yolu da, sürekli yenilik, buluş yapmak ve bunları hayata geçirmektir. Patent belgesi verilmesinin amacı; buluş yapma faaliyetini özendirmek, buluşların sanayiye uygulanması ile teknik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bu yolla, buluşu yapan, kendisine sağlanan tekel hakkı sayesinde, buluşu yaparken katlandığı maliyetlerin karşılanması ve ayrıca maddi bir katkı sağlanması yoluyla belirli bir süre için ödüllendirilmektedir.

İşletmelerin yeni buluşlar yapmak için katlandıkları maliyetler çok yüksektir. Nitelikli personel çalıştırmaktan, diğer ar-ge çalışmalarına kadar pek çok yüksek maliyetle başa çıkmak zorunda kalmaktadrlar. Pek tabiidir ki, bu çabanın bir şekilde korunması ve ödüllendirilmesi gerekmektedir. Bunun tek yolu da, ortaya konulan buluş için patent & faydalı model belgesi almaktır. Patent ve Faydalı Model de diğer sınaî haklarda olduğu gibi yalnızca tescil edildiği ülke sınırları içinde koruma sağlamaktadır.

Patentlerin ve Faydalı Modellerin korunması, hemen hemen dünyanın bütün ülkelerinde, Türkiye'nin de 1930 yılında üye olduğu Paris Anlaşması kriterlerine göre düzenlenmektedir. Türkiye'de Patent & Faydalı Model verilmesi ve korunmasını düzenleyen 551 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili uygulama yönetmeliği 1995 yılında kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

Buluşların, patent veya faydalı model belgesiyle korunabilmesi için, başvuru yapmadan önce, dünyanın herhagi bir yerinde yazılı olarak veya başka bir yolla açıklanmamış ya da kullanılmamış olması gerekmektedir. Dolayısıyla, buluşların piyasaya sunulmadan önce tescil ettirilmeleri, hem buluşların başkaları tarafından taklit edilmelerinden kaynaklanan kayıpları önleyecektir, hem de buluşun yenilik özelliğinin yitirilmesinin önüne geçecektir.

Türkiye'de hazlihazırda uygulanan iki patent sistemi bulunmaktadır. Patentler için; incelemeli sistemde 20 yıl, incelemesiz sistemde 7 yıl koruma sağlanmaktayken,  faydalı modeller için 10 yıllık bir koruma sağanmaktadır. Patentler ve Faydalı Modeller koruma süresinin dolmasının ardından yenilememektedir.
PATENT ve FAYDALI MODEL
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
    HİZMETLERİMİZ

FİKRİ ve SINAİ HAKLAR

    Marka
    Patent / Faydalı Model
      Genel Bilgiler
      Neden Patent/F.M. Tes. ?!
      Tescil Süreci
      Tescilden Sonra
      Yurt Dışı Tescil
      Diğer Patent Hizmetlerimiz
    Endüstriyel Tasarım
    Coğrafi İşaret
    Entegre Devre Topoğrafy.


HUKUK

    Sınai Haklarda Hukuk
    Örnek Yargı Kararları
   

KALİTE GELİŞTİRME

    ISO 9000
    ISO 14001
    ISO 22000 HACCP
    OHSAS 18001


DİĞER HİZMETLERİMİZ

    Barkod
    Garanti Belgesi
   


Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr