Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası
MARKA

NEDEN MARKA TESCİLİ ?!

Uzun yıllardan beri gündemde olmasına karşın, ülkemizde, gümrük birliğine de üye olduktan sonra, yurt dışından çok sayıda ikâme malların/hizmetlerin yurt içine girmesiyle artan rekabet nedeniyle yeni yeni kendini bulan bir uygulama marka. Piyasada aynı üründen/hizmetten çok sayıda olması, ürün/hizmet sahiplerini bir şekilde kendi ürünlerinin tanınmasını sağlayacak çalışmalar yapmaya itmektedir. Bunun için en uygun yol ise, ürünlerini/hizmetlerini diğerlerinden ayıracak adlandırmalar/işaretler kullanmak; yani, ürünlerine/hizmetlerine bir marka belirlemektir.

Markalar, işletmelerin kurumsal kimliğinizi yansıtan en önemli unsurdur. Bu bağlamda, işletmelerin/şirketlerin ticaret unvanları, kurumsal kimlik arayışları için, tek başına, tam anlamıyla bir çözüm üretememektedir / üretemeyecektir de!

Ancak, ürün/hizmet sahipleri, bu kadar çok markanın olduğu bir ortamda da, kendi markalarının öne çıkmasını sağlamak zorundalar. Bu nedenle, marka olarak seçecekleri işaretlerin veya adlandırmaların insan zihnine hitap edip, onları etkileyecek nitelikte olması gerekmektedir. Ardından, çok iyi bir tutundurma politikası izleyerek markalarının tercih edilebilir olması sağlanmak zorundalar. Günümüzde, markalarının işletmeleri için birer değer haline dönüşmesini başarabilen firmalarda, soyut bir varlık olan markalarının maddi değeri, işletmelerinin maddi değerinin çok üzerindedir. Dolayısıyla, olağanüstü bir entellektüel sermaye kimliği kazanan markanın tescil edilerek korunması, artık zorunlu hale gelmiştir. Hatta bu durum, ulusal boyutları aşarak uluslar arası bir anlayış kazanmıştır ki; halihazırda, ülkemizde markaların korunması, diğer pekçok ülkede olduğu gibi, bahsi geçen uluslararası anlayış çerçevesinde şekillenmiştir.

Markaların korunması, hemen hemen dünyanın bütün ülkelerinde, Türkiye'nin de 1930 yılında üye olduğu Paris Anlaşması kriterlerine göre düzenlenmektedir.  Türkiye'de markalar, 1995 yılında yürürlüğe giren 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve İlgili Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde tescil edilerek korunmaktadır.


İRGBPMTEİBHMREİYTNB
İcat yapmak yüzde doksan dokuz ter, yüzde bir ilham gerektirir. (Thomas Alva EDISON)
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
    HİZMETLERİMİZ

FİKRİ ve SINAİ HAKLAR

    Marka
      Genel Bilgiler
      Neden Marka Tescili ?!
      Tescil Süreci
      Tescilden Sonra
      Tanınmış Marka Kavramı     
      Yurt Dışı Tescil
      Diğer Marka Hizmetlerimiz
    Patent / Faydalı Model
    Endüstriyel Tasarım
    Coğrafi İşaret
    Entegre Devre Topoğrafy.
   

HUKUK

    Sınai Haklarda Hukuk
    Örnek Yargı Kararları


KALİTE GELİŞTİRME

    ISO 9000
    ISO 14001
    ISO 22000 HACCP
    OHSAS 18001


DİĞER HİZMETLERİMİZ

    Barkod
    Garanti Belgesi
   


Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr