Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası
MARKA

YURT DIŞI MARKA TESCİLİ

Bazı istisnai durumlar söz konusu olmakla birlikte, genel olara her sınaî hak yalnızca tescil edildiği ülke sınırları içinde hukuksal koruma sağlar. Dolayısıyla, markaların tescilinin koruma çerçevesi hangi ülkede tescil edilmişse onunla sınırlıdır. Günümüzde ticaretin, bireysel kimliklerin üstüne çıkıp ülkeler arasındaki sınırları yalızca kağıt üstünde haritalara hapsetmesi, mal/hizmet üreticileri için yurt dışı marka tescilini kaçınılmaz bir zorunluluk haline getirmiştir. Tüm dünyaya mal/hizmet sunarak büyümek için geliştirilecek en önemli stratejilerden biri markalaşmadır. Üreticiler için, markalaşma çabalarının, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da olumlu sonuçlar vermesi, ancak markalarını tescil ettirerek korudukları ölçüde olacaktır. Ürettikleri mallar/hizmetler için, ihracat yaptıkları ülkelerde markalarını tescil ettirmemelerinin pekçok olumsuz sonuçları olabilecektir:

  • İhraç ettikleri ürünlerine, daha gümrükten bile geçemeden el koyulabilecektir.
  • Uzun yıllardır kullandıkları ve büyük yatırımlar yaptıkları markaları, ihracat yaptıkları ülkelerde başkaları tarafından tescil ettirilebilir. Bu durum, zaman zaman markanın kaybedilmesine; yani, katlanılan tüm maliyetlerin bir kambur olarak işletmelerin üzerinde kalmasına neden olabilir. Veya, bu durumu düzeltmek için ayrıca farklı maliyetlere katlanılması gerekebilir. Her durumda işletmeler, hem zamandan kaybedecek hem de maddi kayba uğrayacaklardır.
  • Ürünün çeşidine bağlı olarak girilecek ülkelerin pazarlarında, yapılması gereken başka belgelendirmeler(izin, kalite vb.) için marka tescili zorunluluğu olabilecektir. Markasız bir ürünle, hedeflenen bu pazara girilemeyecektir.

Yurt dışında marka tescili için geçerli, belli başlı üç yöntem vardır: Her ülkenin kendi patent ofisine(bireysel) başvuru yapmak, Avrupa ülkelerini kapsayan Avrupa Topluluğu Markası(CTM) için Avrupa Birliği nezdinde oluşturulan ve İspanya'nın Alicante şehrinde bulunan OHİM'e (Office for the Harmonization in the Internal Market) başvuru yapmak ve son olarak Madrid Protokolü çerçevesinde başvuru yapmak.

Bireysel Başvuru :

Her ülkenin kendi bünyesinde başvuru yapmak, her ülkede ayrı bir vekil bulup anlaşma yapmak ve her ülkenin kendi iç mevzuatına uygun başvuru yapmayı gerektirmektedir. Bu, maddi kayba neden olmakla birlikte her ülke için yapılan ayrı ayrı bürokratik işlemler nedeniyle zaman kaybına da neden olmaktadır.

Avrupa Topluluğu Markası (CTM) :

Avrupa Topluluğu Markası ise, bürokratik işlemlerin tek bir kanaldan yürütülmesi nedeniyle zaman kaybının önüne geçmekte; ancak, başka dezavantajlar barındırmaktadır. Bu başvuru yönteminde, tescil ettirilmek istenen markanın ülkelerden birinde dahi, daha önce tescil edilmiş olması halinde, başvuru diğer ülkeler içinde reddedilmektedir. Böyle bir durumda başvuru, markanın tescilli olmadığı diğer ülkeler için bireysel başvuruya dönüştürülebilmektedir. Ancak, bu sefer de, bireysel başvurunun dezantajlarıyla uğraşmak söz konusu olmaktadır. 

Madrid Protokolü Sistemi :

Türkiye'nin de 1999 yılından beri üyesi olduğu Madrid Protokolü, yurt dışı marka tescili işlemlerinde, işletmeler için en ekonomik ve işlevsel lanıdır. Bugün itibariyle, Türkiye hariç üye ülke/bölge sayısı 80 (seksen)  olmakla birlikte, her geçen gün artmaktadır. Tescil bavurusu, tüm üye ükeleri kapsayabileceği gibi, seçilecek bir veya daha fazla sayıda ülkede için de yapılabilecektir. Madrid Protokolü Sisteminde yapılan başvurular özellikle ülke sayısının fazla olduğu durumlarda, işletmeler için daha ekonomik maliyetler içermekte; aynı zamanda, işlemlerin tek bir kanaldan yürütülmesi nedeniyle bürokrasiyi de en aza indirmektedir. Bilge Patent Ltd. olarak müşterilerimize önerlilerimiz de bu doğrultudadır.

İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
    HİZMETLERİMİZ

FİKRİ ve SINAİ HAKLAR

    Marka
      Genel Bilgiler
      Neden Marka Tescili ?!
      Tescil Süreci
      Tescilden Sonra
      Tanınmış Marka Kavramı     
      Yurt Dışı Tescil
      Diğer Marka Hizmetlerimiz
    Patent / Faydalı Model
    Endüstriyel Tasarım
    Coğrafi İşaret
    Entegre Devre Topoğrafy.
   

HUKUK

    Sınai Haklarda Hukuk
    Örnek Yargı Kararları


KALİTE GELİŞTİRME

    ISO 9000
    ISO 14001
    ISO 22000 HACCP
    OHSAS 18001


DİĞER HİZMETLERİMİZ

    Barkod
    Garanti Belgesi
   


Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr