Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası
HABERLER / DUYURULAR
     
GİDİŞ YÖNÜNDE DİK HAREKET EDEREK PARK YAPAN ARAÇ TASARIMI PATENT ALDI !...


Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haşim Pıhtılı, `Gidiş yönüne dik hareket ederek park eden araç` tasarısına patent aldı! 06 / 01 / 2010

Haşim Pıhtılı, günümüzde taşıt kullanımının artması sonucunda oluşan park problemiyle park edilen alanın azalması problemini gerçekleştirdiği bu tasarıyla gidermeye çalıştığını belirtti.

İdeal bir park etme süresinin vatandaşa hem ekonomi hem de zaman açısından kayıp olarak döndüğünü ifade eden Pıhtılı, aracın çalışma şeklini şöyle anlattı: ``İdeal park etme hem uzun zaman almakta ve hem de bu süreç içerisinde harcanan yakıt miktarı artmakta. Tasarlanan bu sistemde, araç park edileceği sırada, sürücünün otomatik park butonuna basmasıyla sistem devreye giriyor. Otomatik park sistemi butonuna basıldığı anda, ana tekerleğe ek olarak monte edilmiş doksan derece hareket edebilen küçük çaptaki yeni tekerlekler devreye giriyor. Bu sayede, aracı yan olarak park edilecek yere taşıyor. Tekrar aynı sistem üzerinden yedek tekerlekler devreden çıkarılıyor. Bu sistem sayesinde park etme sıkıntısı yüzde 25 oranında azalacaktır.``

Pıhtılı, sistemde park sensörleri sayesinde aracın çevresindeki araçlara çarpma riskinin de ortadan kalktığını dile getirdi. Pıhtılı, patent başvurusunu 2007 yılında yaptığını ve Türk Patent Enstitüsü tarafından TR 2007 05570 BÜ koduyla patent verildiğini kaydetti.


Kaynak: Zaman
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
GARANTİLİ Marka Tescili !
Son Tarih: Süresiz
Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr
SABİT FİKİRLİ FİYAT
KAMPANYASI !
Son Tarih: 31.10.2009 / Sona Erdi