Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası
HABERLER / DUYURULAR
     
HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK İKİ BULUŞ !...


ANTALYA - Seyhan Kurtman - Bekir Bektaş - Akdeniz Üniversitesi bünyesindeki Antalya Teknokenti, 21. yüzyılın endüstriyel devrimi olarak nitelendirilen nanoteknolojiyi kullanarak, hayatı kolaylaştıracak iki buluşa imza attı! 30 / 11 / 2009

Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç öncülüğündeki ekip, nanoteknolojisi ile ''antibakteriyel su itici kolay temizlenen kaplama'' ile ''çizilmeye dayanıklı nano cam kaplama'' üretti.

AÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araştırma görevlisi Nadir Kiraz, doktora öğrencisi Esin Burunkaya ve yüksek lisans öğrencisi Ömer Kesmez'den oluşan ekiple 1,5 yıl süren çalışma sonunda, buluş olarak nitelenen iki ayrı ürünü ortaya çıkardıklarını bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde 2006 yılında kurulan Antalya Teknokenti'nde tamamı Türk bilim insanlarından oluşan kadrosuyla hizmet veren Nanoen Arge Danışmanlık Limited Şirketi olarak, şimdiye kadar yurt dışından getirilen su itici kaplamayı, yeni bir sistemle Türkiye'de ürettiklerini belirten Prof. Dr. Arpaç, tüm cam, ahşap, kağıt, karton yüzeylerde kullanılabilecek bu kaplamanın, bakteriye neden olan flor maddesi içermeyen özellikte üretildiğini açıkladı.

BU BİR BULUŞ

Türkiye'de de yapı marketlerde satılan, ev ve iş yerlerindeki cam, ahşap, duşakabin ve seramiklerde temizlikte su itici olarak kullanılan ithal kaplamayı, kendilerinin geliştirerek antibakteriyel özellikte ürettiklerini dile getiren Arpaç, şunları söyledi:

''Su itici kaplamalar yurt dışından geliyordu. Bu çözeltilerin flor içerme özelliği var. Flor sprey şeklinde uygulandığı için akciğerde ciddi sorunlara neden oluyor. Florun ozon tabakasına da etkisi olduğu için kullanılması tercih edilmeyen ürünlerdir. Biz içerisinde flor içermeyen aynı sistemdeki ürünü yapabilir miyiz diye yola çıktık ve bunu geliştirdik.''

Evlerde yoğun olarak kullanılan duşa kabinler ve küvetlerin etrafına slikon çekildiğini, zamanla burada bakteri oluştuğunu ifade eden Arpaç, şu bilgileri verdi:

''Ürünü geliştirirken ilk etapta duşa kabinlerin camlarında kullanmayı düşündük. Antibakteriyel hale getirmek için çalıştık. Sonunda flor içermeyen, çevre dostu, antibakteriyel özellik gösteren bir sistem geliştirdik. Çevre dostu, su itici antibakteriyel sistem olarak, Nanofop Antibakteriyel Su İtici Kolay Temizlenen Kaplama ismiyle Türk Patent Enstitüsü'nden patent aldık. Bu sistem, için yaklaşık 1,5 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Akdeniz Üniversitesi'nin ürünüdür. Bir buluştur.''

ÜRETİMİ İLK KEZ ÜNİVERSİTE YAPACAK

Prof. Dr. Arpaç, su itici kaplamanın cam yüzeylerde, duşa kabinlerde, araçların yan camlarında, tahta yüzeylerde, kağıt, metal, tuğla, mermer, granit, bina dış yüzeyleri ve arkeolojik eserler gibi akla gelen tüm yüzeylerde kullanabildiğini, kaplama spreyin sıkılacağı parke ya da laminantın artık su emme derdinin olmayacağını vurguladı.
Prof. Dr. Arpaç, ''Duşa kabin camları ya da araba camlarına su geldiği zaman ürettiğimiz kaplama, sprey olarak sıkıldığında yüzeydeki su, tutulmadan akabiliyor. Kaplama, metaller, bakır, pirinç, alüminyum, seramik yüzeylerde de uygulanabilir. Antibakteriyel olması nedeniyle ameliyathanelerde kullanımı da son derece hijyenik olacaktır'' diye konuştu.

Su tutmayan ve bakteriyi yüzeyde barındırmayan ürünün, az su ile deterjan kullanımını da beraberinde getirdiğini ve böylece tasarruf sağladığını dile getiren Arpaç, çevre dostu ürünü, önceki AR-GE uygulamalarından farklı olarak ilk kez AÜ Antalya Teknokenti olarak kendilerinin üreterek, satışa sunacaklarını bildirdi.

Devamı için sonraki sayfaya gidiniz ==>>
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
GARANTİLİ Marka Tescili !
Son Tarih: Süresiz
Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr
SABİT FİKİRLİ FİYAT
KAMPANYASI !
Son Tarih: 31.10.2009 / Sona Erdi