Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası
HABERLER / DUYURULAR
     
İNSANLIK TARİHİNE DAMGA VURAN 10 İCAT !...

22 HAZİRAN`DA kuruluşunun 100. yılını kutlayacak olan Londra Bilim Müzesi, insanlık tarihine damga vuran en büyük 10 icadı açıkladı. 14 / 06 / 2009

22 HAZİRAN`DA kuruluşunun 100. yılını kutlayacak olan Londra Bilim Müzesi, insanlık tarihine damga vuran en büyük 10 icadı açıkladı.

Müze müdürü Tim Boon, `Bu seçtiklerimiz günümüz dünyasının şekillenmesinde büyük önem taşıyor` dedi.

Thompson`un atmosferik makinesi: Bu makine işlevi fazla ve pratik olan ilk buhar makinesi.. İlki 1712 yılında icat edilmiş ve enerji krizine çözüm getirmişti. Sanayi Devrimi`nin müjdeleyicisi niteliğindeydi.

Elektrikli telgraf: Dünya`nın patentli ve mükemmel ilk telekominikasyon icadı olarak tarihe geçti. 1837 yılında Charles Wheatstone ve William Cooke tarafından geliştirilen makineyle uzun mesafeler arasından elektrikli ilk iletişim kurulmuş oldu.

Ford: Kitlesel üretim anlamında bir ilki gerçekleştiren Ford Motor Company motorlu araçları büyük bir market haline getirmiş oldu.

Pilot ACE bilgisayar: Pilot ACE adlı bilgisayar ilk programını 10 Mayıs 1950 tarihinde yürütmeye başladı. Döneminin en hızlı bilgisayarı özelliğini kazanmıştı. Dünya`yı değiştirme sebebi ise şu anki bilgisayar teknolojisine zemin hazırlaması oldu.

V2 Roket: 1942 yılında Wernher von Braun tarafından geliştirilen bu roketin yapısı İkinci Dünya Savaşı`nı Almanya`nın kazanmasını sağlayamadı. Savaş sonrası ABD`ye giden von Braun, balistik programlamalar konusunda çalışmaya başladı. Ardından NASA`ya giren ve Ay`a giden Apollo 11`in roketi olan Saturn V`nin fikir babalarından birisi oldu.

Çifte sarmallı DNA: DNA molekülerinin çifte sarmallı yapısıyla ilgili ilk bulgular 953 yılında Crick ve Watson tarafından elde edildi. Organizmaların genler içinde ve hücrelerin işleyişinin anlaşılmasında büyük önemi oldu. Bu gelişme genetikle ilgili bilimsel araştırmaların kalbinde bulunmaya devam edecek.

X ray makinesi: Alman fizikçi Wilhelm Röntgen tarafından 1895 yılında keşfedilen röntgen, hastalara teşhis konulmasında doktorların en büyük yardımcısı olmuştu. Bu keşiften yalnızca birkaç ay sonra Russel Reynolds X ray setini icat etti. Bu icatla birlikte hastalara gereksiz ameliyat yapılmasına gerek kalmadı.

Stephenson Roketi: 1829`da İngiltere`nin Manchester şehrinde kullanılmaya başlayan roketin dizayn prensipleri sonraki 150 yıl boyunca insan ve mal taşınmasında standart halini aldı.


Kaynak: www.tumgazeteler.com
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
GARANTİLİ Marka Tescili !
Son Tarih: Süresiz
Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr
SABİT FİKİRLİ FİYAT
KAMPANYASI !
Son Tarih: 31.10.2009 / Sona Erdi