Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası
HABERLER / DUYURULAR
     
MUCİTLERE KAMUSAL DESTEK !...

Orta Anadolu Kalkınma Birliği, nitelikli insan gücünün ortaya çıkarılarak özgün çalışmalarının desteklenmesi ve her konuda araştırmaya ilgi duyan mucitlerin teşvik edilmesi amacıyla ödüllü ``AR-GE Destek Projesi Yarışması`` düzenledi!... 12 / 03 / 2009

Projenin tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan Orta Anadolu Kalkınma Birliği Başkanı ve Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, yeni bir fikir geliştiren, yeni bir buluş yapan ve yeni bir ürün icat eden kişilerin, bu çalışmalarının değerlendirilmesini istediklerini belirterek, ``Yeni fikirler üreterek, yeni icatlar yapan mucitler, nereye ve nasıl başvuracaklarını bilemiyorlar. İşte bu insanlarımıza yardımcı olmak ve onları teşvik etmek için böyle bir yarışma düzenledik`` dedi.

Birliğe üye Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinden mucitlerin bu yarışmaya katılabileceklerini kaydeden Bilici, ``Ancak Türkiye`nin diğer bölgelerinden ve illerinden mucit kardeşlerimiz de Kayseri, Sivas ve Yozgat`ta yaşayan bir proje ortağı bularak yarışmamıza katılabilirler`` diye konuştu.

Yarışmaya her yaştan insanın katılabileceğini ifade eden Bilici, şöyle devam etti:

``Yarışma, kamu ve özel sektör, özel veya tüzel herkese açık. Yenilikçi fikri olup uygulamak isteyen, maliyet düşürücü, verim yaratıcı veya standart yükseltici bir teknoloji geliştiren, patenti alınarak ticari ürüne dönüşmemiş uygulama projeleri desteklenecektir. Yarışmada birinci olacak mucidin talep etmesi halinde Erciyes Teknopark`ta 2 yıl süreyle ücretsiz ofis imkanı sunulacak. Dereceye girenlerin dışında uygun görülen projelerden bir kısmı, TÜBİTAK ve diğer fonlardan faydalanabilmeleri için projeleri hazırlanacak, bir kısmına ise prototip imalatı yapmak ve patent almak isteyenlere gerekli teknik danışmanlık hizmeti ile birlikte TEKMER`de atölye ve laboratuvar tahsis edilecek.``

Ar-Ge ve Teknoparklar

Yarışmanın tanıtım toplantısına katılan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Araştırma ve Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Kanat, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan`ın selamını ilettikten sonra, Bakanlığın AR-GE destekleri hakkında bilgi verdi.

Kanat, ``Türkiye, bana göre hem Kafkas, hem Karadeniz, hem Akdeniz, hem Orta Doğu hem de Avrupa ülkesidir. Bu kadar çok bölgeyle iç içe olan bir ülke ancak, kısaca AR-GE dediğimiz araştırma ve geliştirme ile gelişmesini sağlayabilir`` dedi.

Türkiye`de 32 tane araştırma ve geliştirme bölgesi kurulduğunu kaydeden Kanat, bu bölgelerde 1154 firmanın çalışmalarını sürdürdüğünü, 4 bin 221 proje üzerinde çalışıldığını ve 540 milyon dolarlık teknolojik ürün ihracatı yapıldığını bildirdi. Kanat, Türkiye`de faaliyet gösteren bu teknoparklara 450 milyon dolarlık da yabancı yatırım sağlandığını ve 230 ürüne patent verildiğini ifade etti.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak ``SANTES`` adıyla bir projeyi de hayata geçirdiklerini vurgulayan Kanat, şunları söyledi:

``Bu proje ile başvuruda bulunan 49 firmanın 35`ini AR-GE merkezi kurulması için destekliyoruz. Ayrıca, bir ürün bulan mucidin bu ürününü değerlendirmesine de yardımcı oluyoruz. Örneğin, bir mucit, ayakkabı tabanlığı içine bir çip koymuş, bir düzenek sağlamış. Bu sayede ayakkabı içindeki ısı, 50 dereceye kadar çıkarılabiliyor. Bu ürünün patenti alındı, bir sanayicimiz de yatırım yapıyor. Binlerce, milyonlarca çift bu tabanlıktan üretilecek. Sağlayacağı istihdamı ve ihracatı bir düşünün.``

Toplantıya katılan Sivas Valisi Veysel Dalmaz ve Yozgat Valisi Amir Çiçek de, böyle bir yarışmayı düzenledikleri için çok mutlu olduklarını, yarışmaya yeni bir fikri ve buluşu olan herkesi beklediklerini bildirdiler.

Toplantıda konuşan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur da, Türkiye`nin tarihine bakıldığında çok sıkıntılar yaşadığının görüldüğünü ve yaşamaya da devam ettiğini kaydederek, ``Ancak gelişmekte olan bir ülke olduğumuzu da biliyoruz. Bu gelişme ve kalkınmanın da yeni fikirlerle olacağını çok iyi biliyoruz`` dedi.

Yarışmaya başvurular, 16-29 Mart tarihleri arasında yapılacak. Yarışma sonuçları 3 Haziran 2009`da açıklanacak ve 10 Haziran 2009 günü de ödül ve plaket töreni düzenlenecek.

Yarışmada birinciye 30 bin TL, ikinciye 20 bin TL ve üçüncüye de 10 bin TL para ödülü verilecek.Kaynak: www.gozlemgazetesi.com.tr
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
GARANTİLİ Marka Tescili !
Son Tarih: Süresiz
Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr
SABİT FİKİRLİ FİYAT
KAMPANYASI !
Son Tarih: 31.10.2009 / Sona Erdi