Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası
HABERLER / DUYURULAR
     
KAN KAYBEDEN LALELİ: LALE DEVRİ 2010'DA OLUR !...

Küresel kriz rubleyi vurunca olan Laleli`ye oldu. LASİAD`ın yeni Başkanı Orhan Altun `Kan kaybımız yüzde 35`i buldu. 2009 yılını yaşanmamış sayıyoruz. Lale Devri`ne 2010`da ancak geri döneriz` diyor. 18 / 01 / 2009

Küresel kriz rubleyi vurunca olan Laleli`ye oldu. LASİAD`ın yeni Başkanı Orhan Altun`Kan kaybımız yüzde 35`i buldu. 2009 yılını yaşanmamış sayıyoruz. Lale Devri`ne 2010`da ancak geri döneriz` diyor.

KÜRESEL krizden en çok etkilenen ülkelerin arasında yer alan Rusya, en büyük partneri Laleli`yi vurdu. Krizin patlamasının ardından Laleli`ye daha az uğrayan Rus ve Ukraynalılar yüzünden yıllık 5-6 milyar dolarlık iş hacmi olan ticaretin kalbi Laleli`de dönen para 3-4 milyar dolara kadar geriledi. Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği`nin (LASİAD) yeni başkanı Orhan Altun, yüzde 35 civarında kan kaybeden Laleli`nin 2009 yılını yaşamamış sayacağını ama 2010 yılıyla birlikte ticaret hacminin 10 milyar dolarlara fırlayarak Lale Devri`ne geri dönmeyi öngördüklerini söyledi.

Bavul ticareti ekonomi içinde önemli bir yer tutuyor. Krizden en çok zarar gören ülkeler arasında yer alan Rusya da sizin partneriniz... Bu bağlamda Laleli krizden nasıl etkilendi?

Rusya, krizi en çok hisseden ülkelerin başında geliyor. Buraya 100 binlerle ifade edilebilecek kadar müşteri geliyor. Şu anda Rusya ve Ukrayna`da durum çok ciddi. Onlar bizim en öncelikli partnerlerimiz. Bizim ticaretimizi tabi etkiliyor kriz. Müşterilerimiz ithalatçı konumunda. Ukrayna`nın parasındaki değer kaybı yaklaşık iki katına çıktı. Rusya`da ise yüzde 35`leri buldu. En büyük zarar da belirsizlikten doğuyor. İbre, ekim ayından bu yana aşağı doğru gidiyor. Bu dönem zaten ticaretin yavaşladığı bir dönem. İş hacminde yüzde 35`leri bulan bir düşüş var. 1998 krizine kadar geçirdiğimiz o güzel günler, yani Lale Devri gerilerde kaldı artık.

2009 ŞİMDİDEN KAYIP YIL!

Laleli bir daha Lale Devri`ni ne zaman yaşayacak peki?

Biz 2009`u yaşanmamış sayacağız. 2009 kár etme değil, ayakta kalma yılı olacak. Ama krizin sona ermesiyle birçok projeyi devreye alacağız ve Laleli bu kez Lale Devri`ni sürmeye başlayacak. Normal şartlarda 5-6 milyar dolar olan ticaret hacminin 2010`la birlikte 10 milyar dolarları bulacağını öngörüyoruz. Krizden sonra yeni bir sayfa açılacak diye düşünüyorum. Bu da krizin bize pozitif yansıması olacak.

ÜNLÜ MARKALAR ÇIKTI!

Dışarıya açılan markalar da var değil mi?

Laleli`den yüksek cirolu şirketler, çok önemli markalar çıktı. Bunların bazıları yurtdışına açıldı, birçok ülkede mağazalar açtı. Sırada yenileri var. Rusya`nın Türk ihraç ürünlerine yönelik kısıtlayıcı yeni uygulamalarıyla birlikte Laleli merkezli `bavul ticareti` de yeniden gündeme geldi. Yurtdışındaki mağaza sayısı 100 civarına ulaştı. Bunlar arasında Adil Işık, Gizia, Romana Botta, Collins, Bagozza, Red Star, Junker, Muya, Motor Jeans, Balizza ilk akla gelenler. Bu markaların yanı sıra Laleli`den çıkan 40-50 firma Türkiye dışına açılmış, Rusya ve Avrupa`da kendi mağazalarını açtı. Ve bu sayı artıyor.

Laleli`nin imajını düzeltmek ve daha aktif hale getirmek için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Bölge, son yıllardaki değişimle daha bilinçlendi, gelişti. Geçmişte sıkça dillendirilen olumsuz olaylar neredeyse görülmüyor diyebiliriz. Bundan fazlası haksızlık olur açıkçası. LASİAD olarak markalaşma konusunda Laleli merkezli alternatif fuarlar, moda haftaları ve sokak defileleri düzenleyeceğiz. Serbest Gümrük Antrepo projesi uzun yıllar önce kanunu çıkmış fakat bildirisi yayımlanmamış olan bir proje. Bu sebeple de uygulanamıyor. Projenin tekrar gündeme getirilmesi için İTKİB`le birlikte ortak çalışmalar yürüteceğiz ve bu konuda bölgemizden yapılan sevkiyatların ihracat düzeninde gönderilmesinin sağlanması ve bölgemiz firmalarının en uygun ve pratik çözümlere kavuşabilmesi için uğraş vereceğiz.

TALEP EDENLER KRİZDELER!

Bu krizin öncekilerden farkı ne?

Daha önceki krizlerde talep eden ülkelerde sıkıntı yoktu. Kriz ihracatı teşvik ediyordu. Şimdi dövizinizin kuru yükselse ne olur ki, talep düştü. Talep eden ülkeler krizde. Önceki kriz para kriziydi şimdiki kriz reel kriz. 2005`ten itibaren şikayetleri dikkate alıp tedbirler alınsaydı, döviz üzerine bu kadar baskı yapılmasaydı. İşletmelerin sesine kulak verilseydi bu kadar ağır tahribatlara neden olunmazdı.

Devamı için sonraki sayfaya gidiniz ==>>
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
GARANTİLİ Marka Tescili !
Son Tarih: Süresiz
Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr
SABİT FİKİRLİ FİYAT
KAMPANYASI !
Son Tarih: 31.10.2009 / Sona Erdi