Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası

TÜRK İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS'UN 2008 SÜRÜMÜ YAYIMLANDI !...

Ülkelerin gelişerek ilerleyebilmelerinin yolu, her alanda yenililer ortaya koyabilmek ve bunları koruyabilmekten geçmektedir. Bu tür uygulamalar, ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtarmaktadır. Ülke içinde yaratılan katma değerin, ülke dışına aktarılmasının önüne geçerek, hem ekonomik gelişmenin hem de diğer alanlarda toplumsal gelişmenin yolunu açmaktadır. Dışa bağımlılığın ekonomik olarak başlayan etkileri, daha sonra diğer alanlara da tüm ağırlığıyla yansımakta ve ülkelerin içten içe erimelerine neden olmaktadır. Ülkemizin dışa bağımlı olduğu ve her yıl milyonlarca dolarlık ithalat gerçekleştirdiği; yani, cebimizdeki en önemli deliklerden biri de yazılım uygulamaları. 2007 yılında, yaklaşık 109 milyon dolar yazılım ithalatına karşılık, ancak 10 milyon dolarlık yazılım ihracatı yapılabilmiştir. Aradaki farkın ne alama geldiğini düşünmek bile yeterince ürkütücü. 

Türkiye'nin bu konudaki bağımlılığını tamamen ortada kaldıramamakla birlikte, yeterli ilgi ve çabanın da gösterilmesiyle, çok büyük ölçüde etkili olabilecek ulusal bir işletim sistemi projesi olan PARDUS'un, en son sürümü olan PARDUS 2008 yayımlanarak kullanıma sunuldu. TÜBİTAK bünyesinde gerçekleştirilen PARDUS için ilk adımlar 2003 yılında atılmış ve ilk sürümü de 01 Şubat 2005 yılında kullanıma sunuluştur. Bu dönemde pek çok eksiği olan PARDUS kısa sürede olağanüstü bir gelişme kaydederek 2007 yılında, PARDUS 2007 olarak yeniden kullanıma sunuldu Bu sürüm, bilişim dünyasında hak ettiği övgüyü de aldı. Son olarak, daha da geliştirilen PARDUS 2008 kullanıcıya sunuldu. Açık Kaynak Kodlu ve ücretsiz olan PARDUS, kullanıcısına, pek çok yönüyle Windows'tan daha üstün özellikler sunmaktadır.

Üzücü olan ise; PARDUS'un yazılım olarak çok kısa sürede hatırı sayılır bir gelişme kaydetmesine karşın, yeterli tanıtımın yapılmaması nedeniyle, henüz kamuoyunda hak ettiği yere ulaşamamış olması. Devlet destekli olarak geliştirilen bir proje olmasına karşın, tanıtım sürecinde yeterli devlet desteği oluşturulmamıştır. Öyle ki; devlet televizyonu olan TRT'de yayınlanan bilişim programlarında bile, uluslar arası tekellerin ürettiği programların %1 (yüzde biri) kadar adı geçmemektedir.

Başta devlet kurumları olmak üzere, çalışma hayatını esas olarak etkileyen büyük firmalar, bu konuyu yeterince sahiplenmediği için, bunlara bağımlı çalışan, küçük ve orta ölçekli firmaların ya da bireysel kullanıcıların doğrudan geçiş yaparak kullanabilmesi ise oldukça zor. Tabi, yerel yazılım firmalarının da geliştirdikleri programları, PARDUS işletim sistemine uyumlu olacak biçimde oluşturmaları bu sürece oldukça büyük katkı sağlayacktır. Yine okullarda, asıl işletim sistemi olarak PARDUS ve diğer işletim sistemlerinin ise alternatif olarak müfredata alınması önemli. Şu haliyle, sayılarının az olduklarını söyleyemesek bile, çok olduğunu hiç söyleyemeyeceğimiz birkaç meraklısı dışında PARDUS'u kullanan yok.

Umarız takibeden süreçte, tanıtım ve kullanımı teşvik uygulamaları da projenin başlangıç aşamasındaki amaçlara uygun biçimde düzenlenerek gerçekten ulusallaşan ve hakettiği ilgiyi gören bir işletim sistemimiz olur.

Oktay ERCAN
TPE Patent ve Marka Vekili
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
Ağustos /2008
001
Tarih:
Sayı :
BİLGE PATENT ELEKTRONİK BÜLTENİ
Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr