Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası

APPLE'A, iPHONE NEDENİYLE PATENT İHLALİ DAVASI !...

Apple’ın akıllı telefonlar içinde en iyi internet deneyimini sunduğunu iddia ettiği ve bu iddiası iPhone kullanıcıları tarafından da onaylanan tarayıcısı Safari, EMG Technology adındaki bir şirket tarafından patent ihlali gerekçesiyle dava edildi.

EMG Technology’nin iddiasına göre Apple, firmanın elinde bulundurduğu “tekrar biçimlendirilmiş içeriğin mobil cihazlarda bulunan küçük ekranlarda tek tıklamalarla görüntülenmesi için basitleştirilmiş arayüz” ile ilgili 7,441,196 numaralı patenti ihlal ediyor.

7,441,196 numaralı patent, İnternet içeriğinin mobil cihazlarda HTML (Hypertext Markup Language / Zengin Metin İşaretleme Dili) biçiminden, XML (eXtensible Markup Language / Genişletilebilir İşaretleme Dili) biçimine çevrilip gösterilmesini konu alan 76 yöntemi sahipleniyor. Patent ayrıca iPhone’da internet içeriğinin etkin bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olan parmak hareketleri ile yakınlaştırma (zooming) ve içeriği kaydırma (scrolling) ile ilgili teknolojileri de sahipleniyor.

1999 yılının Kasım ayında başvurulan patentin, geçtiğimiz Ekim ayında çıktığını belirten EMG yöneticileri, Apple’a şimdiye kadar teknolojiyi lisanslaması için bir talepte bulunmadıklarını, başka firmalara da böyle bir talepte bulunmak için henüz bir planları olmadığını belirtiyor.


Kaynak: www.ntvmsnbc.com

İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
Tarih:
Sayı :
BİLGE PATENT ELEKTRONİK BÜLTENİ
Aralık /2008
004
Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr