Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası

MYNET.COM'A İÇERİK KOPALAMA CEZASI !...

Ankara 3. Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, elde edilen Bilirkişi Raporları’ na dayanarak 10.04.2007 tarihinde şu karara varmıştır;

Hüküm;
“…
Dosya, tüm kanıtlarıyla incelendiğinde, davacıya (TuketiciHaklari.com) ait web sitesinden davalıya (Mynet.com) ait siteye usulsüz ve izinsiz alıntı yapılmak suretiyle FSEK uyarınca mali ve manevi haklarının ihlal edildiğinin tespiti ve durdurulmasına, belirlenen maddi ve manevi haklar tazminatının yasal faizi ile birlikte davalıdan (Mynet.com) alınarak davacıya (TuketiciHaklari.com) verilmesine…”

TuketiciHaklari.com tarafından Mynet.com aleyhine açılan ve kazanılan bu dava, Türk internet sektöründe sıklıkla karşılaşılan “İnternet Sitesi İçerik Hırsızlığının” engellenmesi konusunda göz ardı edilemez bir zaferdir..!

Bundan sonra Mynet.com web sitesi de dahil olmak üzere hiçbir firma ya da kişi, internet sitelerindeki içeriği (metinleri - grafikleri - fotoğrafları vs) izin almadan kopyalamaya cesaret ve cüret edemeyecektir..!

Umarız ki elde edilen bu hukuk zaferi, emeğe saygı göstermeyen, ticaret ahlakına uymayan ve haddini bilmeyen kopyacı zihniyetin önüne yıkılmaz bir duvar örer…

Dava detayları aşağıdaki gibidir :

Mynet.com çalışanları/yetkilileri tarafından gerçekleştirilen bu haksız fiil karşısında TuketiciHaklari.com web sitesine ait hakların korunabilmesi amacıyla 30.05.2004 tarihinde Ankara 3. Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ nde Mynet.com aleyhine Telif Hakları Davası açılmıştır.

TuketiciHaklari.com web sitesinin avukatları Mynet.com a karşı açılan dava için hazırladıkları dilekçede şu bilgilere yer vermişlerdir;

:: Mynet.com alan adı altında oluşturulan Tüketici Köşesi adlı bölüm, TuketiciHaklari.com tarafından Mynet.com çalışanlarına/yetkililerine sunulan Teklif Dosyasından alınmadır.

:: Mynet.com web sitesinde yayınlanan Tüketici Köşesi’ ne ait içerik, TuketiciHaklari.com web sitesinin neredeyse tamamı, hiçbir izin almaksınız kopyalanmak suretiyle oluşturulmuştur.

:: Mynet.com Tüketici Köşesi adlı bölüme reklam almak suretiyle gelir elde etmiştir.

TuketiciHaklari.com avukatları, ticari ahlak kuralarına da uymayan bu haksız fiiller nedeniyle maruz kalınan tecavüzün tespiti ve durdurulmasının yanı sıra Mynet.com web sitesinin, maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum edilmesi talebinde bulunmuştur.

Mynet.com web sitesinin avukatı ise kendilerine yöneltilen bu suçlamaları kabul etmediklerini açıklasa da ne yazık ki elde edilen deliller ve Bilirkişi Raporları karşısında zor durumda kalmıştır.

Öyle ki, internette yayınlanmakta olan hemen her sitenin birbirine benzer içeriklerden oluştuğunu savunan Mynet.com un avukatı, Tüketici Köşesi adlı bölümün içeriğinin nasıl hazırlandığını bir türlü açıklayamamış, dönüp dolaşıp, Mynet.com çalışanları/yetkilileri tarafından herhangi bir kopyalama işleminin gerçekleştirilmediğini iddia etmiştir...

Mynet.com web sitesinin Türkiye’ de faaliyet gösteren internet siteleri içinde lider konumda olduğu ve yıllardır internet sektöründe saygın bir yer edindiği belirtilen savunma dilekçelerinde, Mynet.com da yayınlanan Tüketici Köşesi’ nden herhangi bir ticari gelir elde edilmediği, yani bu bölümlere reklam dahi alınmadığı savunulmuştur.

Fakat Ankara 3. Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi' nin 26.06.2006 tarihli Bilirkişi Raporu’ nda Mynet.com çalışanları/yetkilileri tarafından gerçekleştirilen haksız fiiller şu şekilde ifade edilmiştir;

“…
Yapılan incelemede davalı (Mynet.com) tarafından kopyalanan unsurların davacı (TuketiciHaklari.com) tarafından hazırlanan programların okuyucuya erişim olanağı sağladığı bilgiler olduğu anlaşılmıştır. Diğer bir ifade ile davacının (TuketiciHaklari.com) fikri emek sarf etmek suretiyle oluşturduğu bilgi ve tasarımlar, dizaynlar davalı (Mynet.com) tarafından izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin, hukuka aykırı olarak kopyalanıp alınmış ve kendi sitesinde erişime sunulmuştur. Bu durumda, davacının (TuketiciHaklari.com) eseri üzerindeki manevi ve mali hakların davalı (Mynet.com) tarafından ihlal edildiği sonucuna ulaşılmaktadır.

Devamı için sonraki sayfaya gidiniz ==>>
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
Tarih:
Sayı :
BİLGE PATENT ELEKTRONİK BÜLTENİ
Kasım /2008
003
Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr