Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası

KOMŞU, "HAMAM"I TAKİT ETTİ; AMA, MAKEMEDE KAYBETTİ !...

Ünlü Havlu ve Bornoz Markası "Hamam", Yunanistan'da Marka Tescili yapmayınca 2 yıl mahkemelerde uğraşmak zorunda kaldı. Eke Tekstil'in markası "hamam"ı fuarda görüp Yunanistan'da tescil ettirerek Kullanmaya kaşlayan Bedwall, açılan davayı kaybetti. "Hamam" Genel Müdürü Özgür Usta, "Markalaşmada Dünya Çapında Tescil Şart; Bunu Anladık" dedi.

DENİZLİLİ Eke Tekstil’in havlu ve bornoz markası "Hamam", Yunanistan’da Bedwall firmasına açtığı davayı kazandı. İki yıllık uğraştan sonra davayı kazanan Hamam’ın Genel Müdürü Özgür Usta, "Hedef pazarımız olmadığı için markamızı Yunanistan’da tescil ettirmemiştik; bu olay markalaşmak isteyen herkese ders olsun; markasını dünya çapında tescil ettirsin" dedi.

Fuarda görmüş, beğenmiş...

Moulin Rouge kızlarından Fashion Diamond yatlarına kadar pek çok yerde ürünleri kullanılan ve geçtiğimiz günlerde ünlü oyuncu Robert de Niro’ya ait The Greenwich Hotel’de de tercih edilen "Hamam" markasının Yunanistan macerası mutlu sona erse de, iki yıllık uğraş gerektirdi. "Hamam"ın, Bedwall tarafından taklit edildiğini bir yıl sonra fark ettiklerini söyleyen Özgür Usta bu süreci şöyle anlattı: "2003 yılının mayıs ayında Bedwall firması bizim de katıldığımız İstanbul Evteks Fuarı’nda "Hamam" markasını ve ürünlerini görmüş. 2004 yılında birebir bizim logomuz ile Hamam markasını kendi adına Yunanistan’da tescil ettirmiş. Yunanistan öncelikli pazarlarımızdan olmadığı için biz o tarihe kadar Yunanistan’da marka tescili yaptırmamıştık. Sonradan, Yunanistan’daki bir müşterimiz sayesinde Bedwall firmasının 2005 yılında "Hamam" markalı banyo paspası ve daha birçok ürünü piyasaya sürdüğünü öğrendik. Hemen harekete geçtik, 2006 yılında Yunanistan’da bu firmaya dava açtık. Bu yıl nisan ayında dava sonuçlandı. Ardından temyiz davalarını da kazandık. Kendi markamızı Yunanistan’da tescil ettirdik." Özgür Usta, markalaşmada dünya çapında tescilin önemine dikkat çekti ve "Bizim yaşadığımız bu olaydan, ihracat yapan ve dünya pazarlarına açılan birçok Türk şirketinin de pay çıkarması lazım. Hedef pazarlar için marka tescili almıştık ancak bir pazarı atlamamız pahalıya patladı" dedi.

Tazminat davası da açacak

"Biz hedef pazarlarda markanın tescilini almıştık ancak bir pazarı atlamamız bize pahalıya patladı. Hemen taklidimiz yapıldı ve bu firma 2-3 yıl boyunca taklit markamız ile satış yaptı" diyen Özgür Usta, şimdi tazminat davası açmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Kaynak: www.denizliobjektif.com

İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
Tarih:
Sayı :
BİLGE PATENT ELEKTRONİK BÜLTENİ
Eylül /2008
002
Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr