Ana Sayfa         e-ileti        Site Haritası

BAŞKASINA AİT MARKAYLA ÇİN MALI SATAN VAKKO'YA DAVA !...

Ünlü hazır giyim markası Vakko, bir şirketin kendi adına tescil ettirdiği Luella markasını gasp edip satış yaptığı iddiasıyla mahkemelik oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 2. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'nde Vakko'nun 3 yöneticisi aleyhine dava açtı.

Bu isimler; Vakko Yürütme Kurulu Üyesi ve Vakkorama Mağazaları Genel Müdürü Rıfat Elhadef, Pazarlama Müdürü Ayça Çinkitaş ve Akmerkez Mağaza Müdürü Turgut Reyhan. Üç yönetici de "Luella Paris sözleşmesine göre uluslararası bir marka olduğu için Türkiye'de ayrıca tescil yaptırılmasını düşünmedik." şeklinde savunma yaptı. Luella'nın isim hakkını elinde bulunduran İzyelken Tekstil'in ortakları Bora Ergüden ve Rahmi Yelkenci ise "Noter kanalıyla uyarmamıza rağmen satışa devam ettiler. "Bilmiyorduk", "Düşünemedik" diyemezler. Hesabını bundan sonra mahkemede verirler." diyorlar.

Mahkeme kararıyla Vakko'nun İstinye Park ve Akmerkez'deki mağazalarına baskın düzenlenmiş ve Luella markalı tüm ürünlere el konmuştu. Zaman Gazetesi'nin 8 Haziran'da "Savcı, taklitçilikle suçlanan Vakko mağazalarından Çin mallarını toplattı" başlığıyla yayımladığı haberde, ünlü mağazanın, 10 YTL'lik Çin malı bir kotun üzerine Luella markasını koyarak 380 YTL'ye sattığı iddiası yer almıştı. 5 aydır soruşturmayı sürdüren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı dava açtı. Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye göre, sorumlular hakkında 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası veya 46 bin YTL'ye kadar adli para cezası ya da her ikisi birden öngörülüyor. Ayrıca, işyerlerinin bir yıldan az olmamak üzere kapatılması veya aynı süre ticaretten men cezasına çarptırılması öngörülüyor. Vakko yöneticileri ise kendilerini savunuyor. Her üç yönetici de yurtdışında tescilli olan Luella markalı ürünleri fuarda numune olarak alıp mağazalarında satışa arz ettiklerini ve Türkiye'de tescilinin gerektiğini bilmediklerini ifade ediyor. Yöneticiler, kendilerini savunurken farkında olmadan diğer büyük firmaların da aynı suçu işlediğini itiraf ediyor. Her üç ismin de savunmasında, "Bizim gibi isim yapmış büyük mağazalar da bu markayı sattığı için Türkiye'de tescil belgesi alınması gerektiğini düşünemedik." diyor. Davanın ilk duruşması 26 Kasım 2008'de yapılacak.

Luella markasını tescil ettiren ilk firma Nurşah Tekstil'di. Firma 2003'te tescil almıştı. Ancak kısa bir süre sonra aynı markayı kullanan İngiltere'deki Luella Bartley firmasıyla mahkemelik olmuştu. Firma, İngilizlerin haksız olarak aynı ismi kullandığı gerekçesiyle İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ne başvurdu. Dava hala devam ediyor. Bu mücadele sürerken Nurşah Tekstil, markanın isim hakkını İzyelken firmasına devretti. Vakko ile marka savaşı da bundan sonra başladı. Vakko, geçen yılbaşı öncesinde İstanbul'daki tüm billboardlara reklam vererek Luella markasını Türkiye'ye getirdiklerini ilan eden bir kampanya başlatmıştı. Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye göre, markanın Türkiye'de başka firmalar tarafından kullanılması, satışı, dağıtımı ve ithali yasak. Firma buna dayanarak noter aracılığıyla Vakko'ya ihtarname çekti. Ancak Vakko kampanyasına hız kesmeden devam etti. Bunun üzerine firma, Sarıyer ve İstanbul Cumhuriyet başsavcılıklarına müracaat ederek ürünlerin toplatılmasını istedi. İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi talebi inceledikten sonra ürünlere el koyma kararı verdi. Ardından alışveriş merkezleri İstinye Park ve Akmerkez'e baskın düzenlendi. Burada ele geçirilen Luella markalı tüm eşyalarla birlikte tanıtım broşürleri ve afişlere el kondu. Adli emanete götürülen ürünlere bakılınca son dönemlerde tekstil sektörünün önemli bir gerçeğiyle karşılaşıldı. Üzerine Luella markası konulmuş Çin malı ürünler, Türkiye'nin en gözde alışveriş merkezlerinde satılıyordu.

Kaynak: www.sanalhaber.net
İRGBPMTEİBHMREİYTNB
            ON-LINE BİLGE

* ONLINE MARKA
* ONLINE PATENT / F. MODEL
* ONLINE TASARIM

- Yeni başvurularınız için ARAŞTIRMA
- Eski başvurularınız için DOSYA TAKİBİ

işlemlerini   "BURADAN" yapabilirsiniz !...
Ağustos /2008
001
Tarih:
Sayı :
BİLGE PATENT ELEKTRONİK BÜLTENİ
Patent tescili ve/veya marka tescili yaptırarak haklarınızı koruyabileceğiniz en doğru yerdesiniz !...
© 2007 - 2016 Bilge Patent Ltd. Bu sitenin tüm hakları Bilge Patent Ltd.'ye aittir. Bilge Patent Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!
ONLAR DA BİLGE PATENTTERCİH ETTİLER                                                       Tüm Referanslarımız...
Oruç Reis Mah. Tekstilkent Ticaret Merkezi B-15 Blok No: 51 Esenler 34295 İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 554 74 74 (pbx)   Faks: +90 212 554 74 74   e-ileti: bilgi@bilgepatent.com.tr